Eski devlet başkanının takımı tüm maçları kazandı: Rakiplerden ‘şike’ tepkisi

Türkmenistan’ın eski devlet başkanı Kurbangül Berdimuhammedov’un nisan ayında kurduğu ve sezonun başında Türkmenistan Milli Takımı’ndaki çoğu futbolcuyu kadrosuna dahil eden futbol takımı Arkadağ, ülkenin birinci ligi olan Yukarı Lig’deki ilk sezonunda tüm maçlarını kazanarak şampiyon oldu. Rakip takım taraftarları ise hakemlerin Arkadağ takımı lehine kararlar verdiğini iddia etti.

YENİ KURULAN ‘AKILLI KENT’İN YENİ TAKIMI

2006’dan 2022’ye kadar ülkeyi yöneten Berdimuhammedov, geçen yıl devlet başkanlığını oğlu Serdar’a bırakarak Türkmenistan’ın meclisi olan Halk Maslahatı’nın başkanlığına geçmişti. Arkadağ kulübü, beş yıl önce inşaatına başlanan ve 5 milyar dolar harcandıktan sonra haziran ayında açılan Arkadağ ‘akıllı kentinin’ takımı olarak kuruldu. Kulübün logosu ve forması Kurbangül Berdimuhammedov tarafından tasarlandı.

Arkadağ kenti adını da Berdimuhammedov’un resmi unvanından alıyor. Arkadağ Türkmence’de koruyucu, hami anlamına geliyor. Sezonun başında rakip takımların en iyi oyuncularını kadrosuna katan Arkadağ, pazar günü 20’nci maçını da kazandıktan sonra sezonun bitimine dört maç kala şampiyonluğu garantilemiş oldu.

’91’İNCİ DAKİKADA VERİLEN HAKSIZ PENALTIYLA GALİP GELDİLER’

Geçen sezon sekiz takımın yer aldığı Yukarı Lig, bu yıl Arkadağ’ın katılımıyla dokuz takıma çıkmıştı. Kulüp bu yılki maçlarında yalnızca bir kere, o da Bulgaristan’da bir Kuzey Makedonya takımıyla oynadığı dostluk maçında berabere kaldı.

Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan takımın forveti Didar Durdyev, yeni hedeflerinin Türkmenistan Kupası’nı kazanmak olduğunu söyledi. Durdyev bu yıl Arkadağ’ın ‘reddedilemeyecek bir teklif yapması’ sonucu kulübe katılmaya karar verdiğini de ekledi.

Avrupa merkezli internet sitesi Hronika Türkmenistana ise bazı rakip taraftarların şike iddialarını aktardı. Siteye konuşan bir taraftar, Arkadağ’ın Şagadam karşısında 91’inci dakikada verilen haksız bir penaltıyla maçı kazandığını öne sürdü ve bu durumun Türkmenistan’da futbola ilgiyi azalttığını ekledi. 66 yaşındaki Kurbangül Berdimuhammedov yıllardır sporla yakından ilgileniyor. Daha önce ülkesinde katıldığı bisiklet, at yarışı ve motor sporları müsabakalarını kazanmıştı. (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x