KAGİDER; Cumhuriyet’in 2. yüzyılında kadının gücünü daha çok duyuracağız

Meltem Günay

Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER), 2023-2025 yeni dönem yönetimi düzenlediği bir toplantıda hedef ve vizyonlarını paylaştı. KAGİDER Başkanı Esra Bezircioğlu hedeflerinin Cumhuriyet’in 2.yüzyılında daha çok kadının gücünü, sesini duyurabilmek olduğunu söyledi.

GİRİŞİMCİLİK ORANI DÜŞTÜ

İş kurmayı hayal eden, işlerini büyütmek isteyen veya başarısız olup pes etme aşamasına gelen kadınların bir araya gelerek güç kazanacağına inanan 37 girişimci kadın tarafından kurulan KAGİDER’in 21. Yaşını kutladığını söyleyen Bezircioğlu, KAGİDER kurulduğunda yüzde 4 olan kadın girişimcilik oranının pandemi döneminde yüzde 14’e ulaştığını, ağustos ayında açıklanan TÜİK istatistiklerinde bu oranın yüzde 11,5’lere gerilediğini gördüklerini bildirdi.

İSTİHDAMDA SAYI YETERSİZ

Bezircioğlu, geçen aylarda Sabancı Üniversitesi iş birliğiyle “Türkiye’de Kadınların İş Gücüne Katılımı: Genel Eğilimler, Bölgesel ve Demografik Farklar, Tutumlar” başlıklı bir rapor hazırladıklarını hatırlatarak, “Rapor TÜİK Hane Halkı İş Gücü Anketleri 2021 verilerine göre hazırlandı. Rapora göre, Türkiye’de 15 ve daha yukarı yaştaki iş gücüne katılım oranı toplam yüzde 51,4. Bu oran, erkeklerde yüzde 70,3, kadınlarda ise sadece yüzde 32,8. Türkiye’de kadınların iş gücüne katılım oranları OECD ortalamasının çok altında kalıyor.” ifadelerini kullandı.

Bezircioğlu, kadının, hayatın her alanında güçlendirilmesinin bugün Türkiye’nin gündemindeki en önemli konulardan biri olduğuna işaret ederek, eğitimde, istihdamda, siyasi, ekonomik ve kültürel alanlarda kadınlara fırsat eşitliği sağlanması gerektiğini söyledi.

ORTA VADELİ PROGRAMI ÖNEMSİYORUZ

Geçen hafta Orta Vadeli Program’ın açıklandığını anımsatan Bezircioğlu, şöyle devam etti:

“Programda, dijital ve yeşil dönüşümle değişen iş gücü ekosistemine, kadınların tam, eşit, güvenceli ve etkin katılımlarının sağlanacağı ve bu kapsamda ihtiyaç duyulacak yeni beceri ve yeteneklerin kadınlara kazandırılması için özel programlar geliştirileceği belirtiliyor. Programda ayrıca, kadınların iş gücüne katılımlarını artıracak girişimcilik, finansal okuryazarlık, kooperatifçilik gibi alanlardaki çalışmaların kapsamlarının genişletilerek yaygınlaştırılacağı da belirtiliyor. Programda bizim daha önce üzerinde durduğumuz teşviklerle ilgili bir düzenleme de yer alıyor. İstihdam teşviklerinden etkin olmayanların sonlandırılacağı, kadın, genç ve engellilere yönelik teşviklerin ağırlığının arttırılarak teşvik sisteminin sade ve etkin bir yapıya kavuşturulacağı belirtiliyor. Bu madde çok değerli. Zira ülkemizde birçok kadın yeterli teşvik bulamadığı için işini kuramıyor ya da sürdüremiyor.”

Bezircioğlu, kadınların iş hayatına daha çok katılması, istihdama girmesi ve girişimcilik alanlarında başarılı olması için KAGİDER olarak yaptıkları çalışmaları ve ortaklıkları dile getirdi. Anadolu’daki kadınlar ve gençler için çok sayıda proje sürdürdüklerini dile getiren Bezircioğlu, “Yurt dışında KAGİDER’in adını daha fazla duyurmak üzere ABD ve Avrupa’da güçlü iş birliklerimiz var, AB’de daha aktif olacağız, doğru partnerlerle Afrika pazarlarında da KAGİDER’i güçlendireceğiz” dedi.

ROL MODEL KADINLARLA GÜÇLENECEĞİZ

Türkiye Cumhuriyeti’nin 2. yüzyılına girildiğini ancak hala kadınların birçok alanda fırsat eşitliğine sahip olması için mücadele etmeleri gerektiğini belirten Bezircioğlu, “Hedefimiz Cumhuriyetin 2. yüzyılında daha çok kadının gücünü, sesini duyurabilmek. Cumhuriyet tarihimizdeki kadın rol modellerini daha fazla görünür kılmamız gerektiğine inanıyoruz. Önümüzdeki dönemde ilham veren hikayeleri daha da görünür kılmak için çalışacağız.” dedi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x