TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş: BAE gezisinin Atalay’la ilgisi yok

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, ‘BAE gezisinin Can Atalay ile bir ilgisi yoktur’ açıklamasında bulundu. Kurtulmuş’un açıklamaları şöyle: Yurtdışında bulunmamın meclisteki oturumla ilişkilendirilmesi yersizdir.

Meclis Başkanlık divanının bu kararı okutmayıp bir noktada burada bekletilmesinin iki nedeni var. Birincisi Atalay’ın hukuki süreçleri tamamlaması ikinci de iki yüksek mahkeme arasındaki görüş farklılıklarının giderilebileceği bir zeminin oluşmasıydı. Ama süreç bittiği için karar okutulmuştur. Bu tartışma ya da münferit tartışmalar esasında bizi başka bir noktaya odaklanmak mecburiyetinde olduğumuzu gösteriyor. TBMM ne Anayasa Mahkemesi’ni ne de Yargıtay’ı denetleyen bir kurum değildir. Yüksek yargıdaki görüş farklılıklarının tarafı değiliz.

Ben Ankara’da olsaydım da karar Bozdağ okuyacaktı. Yargı arasındaki bu ve benzeri görüş farklılıklarını ortadan kaldırmak için düzenlemeleri yapmak Meclis’in boynunun borcudur. Var olan ve artarak farklılaşarak devam eden bu tartışmaların demokratik ve anayasal bir çerçevede çözümü için gayret sarf eden biriyim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x