CHP’nin reklam ajanslarıyla imtihanı: Ne çektin be Altı Ok

Cumhuriyet Halk Partisi​’nin düzenlediği aday tanıtım toplantısı​ sonrasında sosyal medyada CHP’nin logosunu değiştirdiği yorumları yapıldı. Kimi haber siteleri ise değişiklik iddiasını ileri taşıyarak haberi, “orjinal logoya geri dönüldü​” ​şeklinde gördü.

Peki CHP sahiden logosunu mu değiştirdi?​

Aday tanıtım toplantısı​nda kullanılan logo​ esasen, Kemal Kılıçdaroğlu​ döneminde ​“​icat” edildi… Haber siteleri yeni logonun kırmızı zeminde olduğunu​ ve CHP logosunda orjinaline dönüldüğünü yazsa da gerçek durum tam tersi…

KAPIDAN KOVULAN LOGO BACADAN GİRDİ
Kemal Kılıçdaroğlu’nun Genel Başkanlığı döneminde Cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasını yürütmek için CHP ile anlaşarak CHP Genel Merkezi’nin 13. katına yerleşen bir reklam ajansı, Joe Biden’ın kullandığı kurumsal kimlikten “esinlenerek” CHP için tasarımlar yapmış, logoyu kırmızı zemin yerine mavi zemin üzerinde kullanmıştı.

Ajans, aldığı breif üzerine mi (Brief: Reklamcılıkta müşterinin isteklerini anlatan eden ön-kısa bilgi…) yoksa gönüllerindeki CHP bir tür “Amerikan Demokrat Partisi” olduğu için mi bilinmez ama Joe Biden’ın kampanya sloganı dahi Biden tasarımlarındaki fonta yakın bir fontla, neredeyse birebir Türkçeye çevirmişti.

Mavi zeminli tasarımların Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir “takıntısı” olduğu CHP Genel Merkezi’nde bilinen bir gerçek…

Kılıçdaroğlu kırmızı tonlarının “kavgacı” göründüğünü düşünüyordu. Bu sebeple tasarımlarda “mavi” ve “bulutlu gökyüzü” kullanılmasını istiyordu… Google’da “Y-CHP Logosu” yazıldığında mavi zemin üzerine uyarlanmış CHP logoları bulunabilir…

Mavi zemin üzerine uyarlanan tasarımlar gündeme geldiğinde o dönemin CHP yönetimi içerisinde itiraza sebep olmuş ve “Joe Biden uyarlamaları” kullanılmamıştı.

“ORJİNAL LOGOYA DÖNÜŞ” İDDİASI

Şimdi gelelim “orjinal logoya dönüş” iddiasına… CHP’nin yeni yönetiminin yerel seçimler için hazırladığı “Yerel Seçimler Kampanya Kılavuzu”nda CHP logosu kartvizit, sosyal medya ve outdoor kullanımlarında mavi zeminde görülüyor. Hatta logo neredeyse bayrak tasarımları dışında tamamen mavi zeminde kullanılıyor.

Geçen günlerde CHP’nin söz konusu “Yerel Seçimler Kampanya Kılavuzu” içinden İYİ Parti’ye ait tasarım öğeleri çıktığı fark edilmişti… Odatv’nin aldığı duyumlara göre CHP’nin yeni yönetimi, Kemal Kılıçdaroğlu’na “Joe Biden esintili” tasarımları yapan ajansla kimi iş kalemlerinde hala çalışmaya devam ediyor. İddialara göre kampanya kılavuzu içinden çıkan İYİ Parti damgasının da bu ajansın bir hatası… CHP’nin “orijinal” logosuna dönmediği, Kemal Kılıçdaroğlu için hazırlanan tasarımların kullanıldığı ortada…

Sinan Acıoğlu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x