New York’un simge yapısına “Özgür Filistin” yazıldı

Filistin yanlısı protesto düzenleyen göstericiler New York Halk Kütüphanesi’ne ‘Özgür Filistin’ yazdı.

KIRMIZI BOYA YERLERE DÖKÜLDÜ

Indepent Türkçe’de yer alan habere göre, ABD’de Filistin yanlısı protestocuların Gazze’deki savaşa karşı çıkma amacıyla New York Halk Kütüphanesi’ni sprey boyayla boyamasının ardından simge yapının ön cephesinde artık “Free Palestine” (Özgür Filistin) yazıyor. Göstericiler Şükran Günü’nde Bryant Park yakınlarındaki kent kütüphanesinin sütunlarının altına grafitiyle bu kelimeleri yazdı. Ön cephe boyunca kırmızı boyayla el izleri bırakan protestocular boyanın bir kısmını da kanı andıran şekilde yerlere döktü.

SORUŞTURMA DEVAM EDİYOR

New York Polis Teşkilatı’nın bir sözcüsü olayın ardından herhangi bir gözaltı işlemi yapılmadığını cuma günü The Independent’a söyledi. Sözcü e-postayla yaptığı açıklamada şöyle dedi: “Nefret Suçları Görev Gücü olaydan haberdar edildi. Kimse gözaltına alınmadı ve soruşturma devam ediyor.”

New York Halk Kütüphanesi ise The Independent’a yaptığı açıklamada “protesto hakkını kuvvetle desteklediğini” ifade etti. Öte yandan perşembe günkü gösteriyi “utanç verici bir vandalizm eylemi” diye nitelendiren kurum, özellikle halihazırda “ağır bütçe kesintileri yaşadığı” için temizliğin pahalıya mal olacağını açıkladı. Açıklamada, “Bundan dolayı plan dışı herhangi bir kapanma öngörmüyoruz ve pek çok kişinin bel bağladığını bildiğimiz kaynakları sağlamaya kararlıyız” diye eklendi.

The New York Post’a göre üzerinde “sömürgecilik”, “emperyalizm” ve “tüketimcilik” gibi kelimeler yazılı beyaz tulumlar giyen göstericiler daha sonra birbirlerinin üzerine sahte kan dökmeye başlamıştı. Hamas’ın İsrail’in güneyine düzenlediği ve 1200 kişinin ölümüne yol açan saldırıdan sonra İsrail’in Gazze’de başlattığı savaşta 14 binden fazla Filistinlinin ölmesi ve yaklaşık 1,7 milyon kişinin yerinden edilmesinin ardından bu protesto yapıldı. Her iki taraf da cuma günü başlayan geçici bir ateşkes üzerinde anlaşırken, İsrail hapishanelerinde tutulan 150 Filistinli kadın ve gencin serbest bırakılması karşılığında Hamas’ın elindeki 50 rehine serbest bırakılacak.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x